Zapraszam również na mój blog motocyklowy

Zapraszam również na mój blog motocyklowy: http://motocyklistka.xemantic.com/

niedziela, 14 marca 2010

Giordano Bruno, Luter i dziewice do rżnięcia...

Kazik: Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś wymieniwszy uprzednio, słowa "Jezus" lub "Chrystus" na imię którejkolwiek z osób nazywanych przez Kościół heretykiem. Podobnie uczyń z "Żydzi" wstawiając w to miejsce "kler", "Watykan" lub "Papież". Zazwyczaj wszystko będzie pasować.
Jeśli w czasach Lutra pewne twierdzenia w zakresie teologii były z perspektywy Kościoła herezjami (często karanymi śmiercią), natomiast dzisiaj są "odkrywczymi ideami teologicznymi" niesprzecznymi z ortodoksją Kościoła, to coś gdzieś jest nie tak. Jeśli teraz obiektywnie miał rację, to i w momencie ogłoszenia anatem ją miał, a mylił się Kościół.

Chicku: "Kościół stale poszukuje najlepszej formy wyrazu. Nie uważam, że wszystkie decyzje Kościoła były słuszne, a były i takie, które które były odpowiednie jak na swój czas. Były i takie, których nie da się usprawiedliwić, a wynikały raczej z odejścia jednostek od zasad Ewangelii, i kierowanie się prywatnym interesem."

Kazik: "Bardzo łatwo jest usprawiedliwić coś w Kościele odejściem od zasad Ewangelii. Czy dzisiaj w Kościele powszechnym Ewangelia jest poprawnie odczytywana i według jakich kryteriów możemy to oceniać?

Chicku: "nie spotkałem się, by Biblia mówiła o tym, że miłosierdzie nie należy się nikomu prócz izraelitom.
Co się tyczy zabijania wrogów Izraela. Nie mierzyłbym tamtych czasów naszą miarą. Wtedy siła militarna decydowała o tym, czy ktoś żył czy nie. Sądzę, że stąd właśnie opisy tylu wojen w ST. Wynika to ze specyfiki tamtego okresu."

Kazik: "Może nie czytałeś zbyt uważnie? Dla współczesnych Jezusowi żydów poziom uzasadnienia w kwestiach etycznych stanowiło prawo Mojżesza. Co powiesz np. o tym?: IV Mojż. 31:1-18. Innymi słowy "w świetle swojej wiary" mieli zupełną rację by odmawiać podmiotowości etycznej przedstawicielom innych grup etnicznych. Właśnie dlatego Jezus był z ich punktu widzenia heretykiem."

Kazik: "Z tekstu wynika iż do lewitów trafiło około 3200 dziewic, ciekawe czy do rżnięcia, czy na mord rytualny - może jedno i drugie?"

Kazik: "Mesjasz mógł już dawno temu przyjść ponownie, a jego doczesną powłokę cielesną mógł stanowić taki powiedzmy ... Giordano Bruno."

""A Chrystus i tak przyjdzie w glanach." :)"

Dyskusja na temat Biblii, herezji i zbrodni "w imię Boga" rozwija się w bardzo ciekawy sposób. Posty są długie, ale bardzo wnikliwe, więc warto. Zapraszam.

1 komentarz: