Zapraszam również na mój blog motocyklowy

Zapraszam również na mój blog motocyklowy: http://motocyklistka.xemantic.com/

środa, 31 marca 2010

Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach...

Kilka lat temu, na organizowanej przez dominikanów serii wykładów i debat pojawił się człowiek, którego artykuły znałam wcześniej z "Tygodnika Powszechnego", i zawsze było mi dość trudno się przez nie przebić, jak zresztą przez wszystkie texty z dziedziny teologii. Natomiast posłuchanie jak mówi, czy bardziej samo przebywanie w jego obecności, było niesamowitym, przejmującym do szpiku przeżyciem. Emanowała z niego mądrość, spokój, głębia, zarazem skromność. Niewielu ludzi zrobiło na mnie jak dotąd tak silne wrażenie.
Był to ksiądz Tomasz Węcławski, teraz noszący nazwisko żony profesor Tomasz Polak. Ten sam, który w sprawie apb. Paetza nie mogąc uzyskać wsparcia od władz kościelnych uciekł się o pomoc do władzy świeckiej (czwartej - prasy), co wywołało przewidywalną reakcję opartego na hierarchii, posłuszeństwie i lojalności środowiska. "Nie ten ptak gniazdo kala, co je kala, lecz ten co o kalaniu mówić nie pozwala"...
Autor podręczników chrystologii używanych w seminariach, odszedł najpierw z kapłaństwa, potem oficjalnie z Kościoła katolickiego. Kryzys przysłał mi smsa: "Kto jeszcze został?". Dla mnie taki wybór świadczy o extremalnej uczciwości - nie mam już wiary, więc nie mogę udawać, że ją mam.
Jakiś czas temu na necie piszą, że Tomasz Polak wraz z żoną, w motocyklowych ubraniach i z kaskami w dłoniach szli na czele poznańskiej Parady Równości. Cudnie :-)

Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
Zbigniew Herbert

4 komentarze:

 1. Herbert... czy on aby na pewno szedl wyprostowany...

  OdpowiedzUsuń
 2. bohaterowie wyprostowani i nieskazitelni są nudni (a przede wszystkim niemożliwi). poza tym dlaczego utożsamiać podmiot liryczny z autorem? to ino myśl ze światowego tekstu jakby chcieli niektórzy.

  a odbijając piłeczkę: czy Jack De Vil na pewno zawsze idzie wyprostowany, że zaczyna oceniać innych garb?

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałbym szacunek dla pana Tomasza Polaka, za wystąpienie z kapłaństwa i kościoła, gdyby się nie ożenił i nie chodził na idiotyczne parady gejów i lesbijek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pan Anonimowy wykazuje postawę typową dla wielu ludzi środowiska które opuścił prof. Polak. Nieważne co w głowie i sercu, kluczowe jest to co między nogami ocenianego, i jak ów podchodzi do międzynoża innych (gejów).

  OdpowiedzUsuń