Zapraszam również na mój blog motocyklowy

Zapraszam również na mój blog motocyklowy: http://motocyklistka.xemantic.com/

wtorek, 9 marca 2010

Męskość, kobiecość i ofiary stereotypów (Nowenna... 2)

Ciąg dalszy Nowenny w Oktawie Dnia Kobiet

Fronda modli się "za mężczyzn, którym odebrano męskość".
Ja zaś proponuję: módlmy się... nie. Otoczmy empatią tych wszystkich wspaniałych mężczyzn, dobrych, łagodnych i wrażliwych, którym normy obyczajowe utrudniają bycie sobą, aby nie wstydzili się swojego człowieczeństwa, swoich emocji. Wspierajmy w byciu sobą tych, którym kazano wierzyć, że kluczową cechą ich tożsamości jest siła i bezwzględność, że życie w społeczeństwie to ciągła walka; aby odnaleźli harmonię.

Fronda modli się: "za kobiety, które oduczono być dumnymi ze swojej kobiecości"
Ja zaś proponuję: otoczmy empatią kobiety, które nauczono że kobiecość to podporządkowanie, brak prawa do samostanowienia, brak potrzeb intelektualnych, zawężenie horyzontów do walki z entropią codzienności. Szczególnie te, które taką lekcję odebrały od własnych matek i ojców. Te którym się wmawia że przepuszczanie w drzwiach i całowanie w rękę to cały szacunek na jaki zasługują, ale prawa do partnerstwa i decydowania o sobie już nie mają.

Fronda modli się: "za kobiety, które nauczono ciągłej walki z mężczyznami o pozycję"
Ja zaś proponuję: otoczmy empatią mężczyzn i kobiety, którzy doświadczają upodrzędnienia i niedocenienia, bo nie są oceniani merytorycznie, ale ze względu na płeć, rasę, długość nóg i inne niezależne cechy. Wspierajmy ofiary stereotypów. Także tego: "lekarz i pielęgniarka, prezes i sekretarka". I "mężczyzna musi zarobić na rodzinę". Solidaryzujmy się z tymi, którym w imię tej czy innej ideologii każe się całe życie być podporządkowanym, lub przebojowym, mimo iż tego nie chcą.

Antyfona: Pozwólmy każdemu być sobą. Amen.

(poprzednie dni: pierwszy, następne: trzeci, dzień czwarty, piąty, szósty, siódmy, ósmy, Podsumowanie Nowenny, Komentarze do Nowenny, Od genitaliów do Nowenny)

3 komentarze:

  1. Twoje modlitwy są bardzo trafione. Podpisuję się pod nimi! M.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też się podpisuję. Koleżanka ostatnio się żaliła, że podczas równorzędnych rozmów w sprawie pracy/awansu kolega był pytany o sprawy merytoryczne, ona - o dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bomba! Z niecierpliwoscia czekam na nastepne!! Barbaska:)

    OdpowiedzUsuń