Zapraszam również na mój blog motocyklowy

Zapraszam również na mój blog motocyklowy: http://motocyklistka.xemantic.com/

poniedziałek, 5 grudnia 2011

Gdy zaczną na tysiączną modłę ojczyznę szarpać deklinacją...


...gdy zaczną na tysiączną modłę 
ojczyznę szarpać deklinacją 
i łudzić kolorowym godłem 
i judzić "historyczną racją" 
o piędzi, chwale i rubieży, 
o ojcach, dziadach i sztandarach, 
o bohaterach i ofiarach; 
gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin 
pobłogosławić twój karabin....

Ten text napisał Julian Tuwim; dziesięciolecia później Jan Krzysztof Kelus, opowiadał:
Gdy do wojska szedł Jacek Staszelis
Tak po studiach - na rok - nie na front

(a było to)
W czasach gdy trudno jest zdradzać
bo trzeba by najpierw uwierzyć
że dobro ojczyzny wymaga
by fizyk był przez rok był żołnierzem

(więc śpiewał):
Boże pozwól bym potrafił
Gdy ojczyzna mnie zawoła
Zamiast piersi wypiąć dupę
BO TA NAFTA NIE JEST MOJA 


 (tu można posłuchać)

Twoja jest krew a ich jest nafta!

15 komentarzy:

 1. Tak to niestety ogólnoświatowy, korporacyjny "byznes" zniweczył to czym zawsze szczyciiśmy się w tradycji oręża polskiego. Że nigdy nie byliśmy armią agresywną, napadającą na jakiś inny kraj, że zawsze broniliśmy niepodległości. Teraz jest inaczej. Z imieniem nafty na ustach polscy żołnierze napadają na obcy kraj i żywym ogniem wypalają tamtejszą tradycję (strukturę od wieków plemienną) narzucając coś dla nich zupełnie obcego, czyli zachodni model demokracji. Który oznacza ni mniej ni więcej to, że będzie tak w kraju jak postanowi paru przepłaconych polityków zasilanych z kasy amerykańskiego żandarma. I pierdzielenie, że polscy żołnierze giną za ojczyznę, czy za "wolność waszą i naszą" brzmi w tej sytuacji jak ponury żart. Inna rzecz że za tę usłużność Wielki Brat Sam do dziś nas nie nagrodził. Bo każdy rozumny człowiek (czyli nie poseł i nie minister) doskonale wie, iż nie nagradza się parobka, który liże ci d... w oczekiwaniu że coś mu za to z pańskiego stołu spadnie. A spadnie... zapewne. Wielkie g..., które politycy natychmiast przechrzczą na "mannę z nieba".
  Ferdynand Maria Kiepsko - Wlazło

  OdpowiedzUsuń
 2. Skompiluję wypowiedź ze słów mojego przedpiśćcy:

  "Że nigdy nie byliśmy armią agresywną, napadającą na jakiś inny kraj, że zawsze broniliśmy niepodległości (...) brzmi (...) jak ponury żart."

  Tak mniej więcej.

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Pacyfka

  Haha! Dziewczyno! Wiesz jaki ciąg wspomnień wywołał we mnie Twój wpis i cytowany wiersz?
  Najpierw przypomniałem sobie jak czytam jako niespełna 15-latek Na przełaj, tam trafiam na artykuł o Zielonych Żabkach, w którym to artykule Smalec mówi o tym, że Do prostego człowieka to jeden z najlepszych tekstów punkowych.

  Poznałem więc wiersz, a że zaczynałem - miedzy innymi "przez" Zielone Żabki - grać na gitarze napisałem (wtedy: wymyśliłem) do niego swoją pierwszą "muzykę": cztery akordy (G-D-A-E) i linię melodyczną, którą pamiętam do dziś.

  Kilkanaście lat później sprzedawałem jedną ze swoich gitar - okazało się, że kupującym jest właśnie Smalec, któremu opowiedziałem tę samą historię. :)

  Szarpanie ojczyzny deklinacją od razu skojarzyło mi się z okładką przedostatniego (listopad 2011) numeru Znaku, który doskonale uzupełnia ostatnie "narodowe" wpisy Kazika. Polecam tym bardziej, że Znak "szarpie" w wyjątkowo pozytywnym sensie.

  Swoją drogą - skąd Pacyfko u Ciebie pomysł na ten wpis?

  @ rudawy

  Bez obrazy, ale w taki sposób "kompilując" czyjeś słowa można - tak mniej więcej - wszystko. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piotrze, co za błoga opowieść :-) Jakby z xiążki, a przecież z życia :-)

  Historia mojego wpisu jest dużo prostsza. Siedzę sobie późnym wieczorem przy kompie i coś tam robię. Przez gadu pada pytanie czy znam Akuratów. Pyta przyjaciel mój, Janek, który urodził się był w tym samym mniej więcej czasie co rzeczona kapela. Odpowiadam, że nie znam. To dostaję link. Utwór mnie powala i krąży mi po głowie przez jakiś czas, nie wyparowując. A to oznacza że trzeba odkręcić wentylek i wypuścić na bloga, wraz ze skojarzeniami.

  OdpowiedzUsuń
 5. A pytania na okładce Znaku ...! My God, czasem pytaniem można wyrazić więcej niż najbardziej wyczerpującą odpowiedzią...

  OdpowiedzUsuń
 6. Rozmowa na ten temat Dziuna i Alana (z ryjxiążki)

  Kazik: Ten Tuwim, to był gość.
  Alan: Wiadomo. Żyd. Żydzi są cool :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tekst jest wybitnie pacyfistyczny - czego nie można powiedzieć o Żydach (którzy np. w strefie Gazy raczej nie są cool :( ). A co ciekawe, nikt - no może poza Ferdkiem - nie zastanawia się nad jego przesłaniem. No bo chyba o poruszenie tych strun chodziło Akuratnie?

  Ziutek - Zbędny dla Regionu

  OdpowiedzUsuń
 8. @Ziutku, Tuwim był z tych cool żydów.

  @Piotrze, nie urażam się tak szybko. mi przypasowało, więc skompilowałem myśl ze słów poprzednika. taki efekciarski, tani chwyt. nie można?

  OdpowiedzUsuń
 9. @Ziutek
  Przesłanie to jest to, co poeta miał na myśli, czy to, co wiersz znaczy dla mnie?

  @rudawy
  Haha, nie, no można, można. To kwestia indywidualnych emocji - Twoją kompilację odebrałem jako rodzaj manipulacji.
  To chyba przez ten cudzysłów. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Przesłanie a interpretacja dzieła to dwie różne rzeczy Piotrek. Trzeba było uważać na polskim :)) Dla niektórych poezja nie znaczy nic (czytaj - nic nie jarzą) - co nie oznacza, że nie zawiera ona przesłania.
  Ziutek

  OdpowiedzUsuń
 11. @Ziutek

  Aha... Czyli: wiersz to paczka pocztowa. Przesłanie to coś jakby prawdziwa zawartość paczki, tak? A interpretacja to tak jakbym próbował wpaść na pomysł "co jest w środku?" na podstawie cech pudełka?

  Przepraszam, że tak dopytuję, ale ja się 6 lat starałem uważać na polskim, ale przez 5 to mi Pacyfka na zajęciach przeszkadzała.

  OdpowiedzUsuń
 12. Hej Ziutku
  Jeśli Ryba nie uważał na lekcjach polskiego to co najwyżej na tych, które sam prowadził. Nie można być jednocześnie twórcą i tworzywem...

  @Ryba: żebym wiedziała że po tylu latach będziesz mi to pamiętać... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 13. @Ziutek - Joe Gordon Levitt, mój ulubiony aktor, jest Żydem, i jest cool. Mój szef Paweł tak samo. I co ty na to?

  OdpowiedzUsuń
 14. @Pacyfka

  A Lenny Kravitz?
  Nie dość, że Żyd, to jeszcze Murzyn!
  Cool po dwakroć!

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie znam Lenny'ego Kravitza :(, nie wiem jaki to człowiek na co dzień. Szefa Pacyfki też nie znam - niejakiego Pawła - nie miałem z nim żadnego bliższego kontaktu, więc się nie wypowiadam. Ja nie jestem Żydem, ani nawet Murzynem, a i tak jestem cool.:). Czego Wam wszystkim życzę w kontekście zbliżających się Świąt. Ziutek

  OdpowiedzUsuń