Zapraszam również na mój blog motocyklowy

Zapraszam również na mój blog motocyklowy: http://motocyklistka.xemantic.com/

W życiu człowiek robi te rzeczy, na których się dobrze zna

"Zwycięzcy myślą inaczej" - rozmowa z Miłoszem Brzezińskim, Duży Format

"Mistrzowie są jak dzieci. Pracują z ciekawości. Nie chodzi o to, żeby gdzieś dojechać, ale sama droga jest celem*. A sukces jest efektem ubocznym tego, kim się stajemy. Natomiast jeśli ktoś się czuje zmęczony, to nikt mu nie każe. Każdy powinien mieć szansę przyjść do pracy po to, żeby popracować na ocenę dostateczną i iść sobie spokojnie do domu, gdzie poświęca czas temu, co budzi jego ciekawość. Piłce nożnej, rodzinie, książkom, modelarstwu Wielu znam ludzi, którzy po prostu pracują, żeby stać ich było na farby i sztalugi. Czemu niby mają być gorsi? Też są super."

"podstawowy błąd w relacjach jest taki, że zakładamy, że ludzie mają się nie mylić. A jak się pomylą, to jest źle, mamy pretensje, przestaje się liczyć cel, tylko napiętnowanie winnego. Myślimy zwykle tak: jak my się pomyliliśmy, to znaczy, że coś nam się nie udało, a jak ktoś się pomyli, to dlatego, że taki właśnie jest - wał, kretyn i ciećwierz.
Instytucję błędu buduje w nas szkoła. Uczy, że najgorszą rzeczą, jaka ci się może w życiu przytrafić, jest błąd. To nieprawda. Jeśli w obcym języku powiesz "Ja zapraszać kawa ciebie dziś", to chociaż zrobiłeś masę błędów, druga strona cię zrozumie. A w szkole za tak niegramatyczne zdanie każą ci się samobiczować. W wypracowaniu zwykle nauczyciel podkreśla na czerwono, co zrobiłeś źle, a nie to, co zrobiłeś dobrze. Tak samo w domu rodzice najczęściej skupiają się na tym, co ci nie poszło.

A tymczasem w życiu człowiek robi te rzeczy, na których się dobrze zna. Jak jesteś średni w tabelkach, a dobry w relacjach z innymi, to wolisz poprosić kogoś, kto robi tabelki, żeby ci pomógł. Zupełnie inna strategia, niż uczą w szkole.

System, który nie pozwala sobie na popełnianie błędów, jest skazany na porażkę.
Twórca linii lotniczych SAS powiedział, że popełnione błędy zawsze można naprawić, ale czas stracony na podejmowanie decyzji jest nie do odzyskania. "

"
Przedszkole się zmieniło, ale szkoła nie. Jeśli jesteś za mądry albo za głupi, to trzeba cię przyciąć. Bardzo dużo uczy się fizyki i matematyki, z czym potem wiele osób w życiu ma niewiele wspólnego. Nie mówię o tabliczce mnożenia, ale czy często używasz wzoru na pole trójkąta albo rozwiązujesz równania z dwiema niewiadomymi, nie mówiąc już o całkowaniu? Biologia to pamięciówa, geografia też.
A co masz z tych złóż rud metali? Po co ci to zapamiętywać? Mózg nie jest dobry w zapamiętywaniu szczegółów, ale jest dobry w wyciąganiu wniosków.

Człowiek się rodzi artystą i przez całą szkołę walczy, żeby tym artystą pozostać. Bo jak pójdzie do pracy, to supercenne się stanie, że on ma inne pomysły niż cała reszta. Wtedy nie będą szukać kujona, który odpowiedzi na każde pytanie szuka w książkach sprzed dziesięciu lat."

* to jak na motocyklu :-)  (przypis Paci)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz